Головна » Статті » Розробки уроків

Урок української мови 7 клас

Тема. Підсумковий урок  з теми «Дієприслівник»

Мета: поглибити, узагальнити й систематизувати знання учнів про дієприслівник  як частину мови;

розвивати вміння знаходити дієприслівники, дієприслівникові звороти в тексті, правильно ставити

розділові знаки; формувати інформаційну компетентність;  виховувати любов і цікавість до рідної мови,

прищеплювати інтерес до мовних явищ, зокрема до вивчення частин мови.

Очікувані результати: учні знають загальне значення дієприслівника, його морфологічні ознаки,

синтаксичну роль, уміють знаходити дієприслівники серед запропонованого матеріалу,  визначати

їх граматичні ознаки; правильно записувати дієприслівники відповідно вивчених орфограм та аргументувати  їх.

Обладнання: узагальнювальні таблиці, картки з надрукованим текстом, підручник.

Тип уроку: систематизація й узагальнення знань.

ХІД УРОКУ

                                                 

 

Епіграф до уроку:

Не працюючи, не будеш ситим

(Народне прислів`я)

                                                    

І. Актуалізація опорних знань учнів.

1. Перевірка домашнього завдання.

2. Словниковий диктант.

Зробивши, призначаючи, недобачаючи, відпочиваючи, бачачи,везучи, косячи,

написавши, почекавши, принісши, обпікши, поклавши, нехтуючи, ненавидячи,

кажучи, садячи, нездужаючи, неволячи, біжачи, привізши, недоїдаючи, не долетівши,

не пройшовши, почекавши.

3. Бліцопитування «Так-Ні».

Підтверди чи спростуй думку.

1.     Дієприслівник – самостійна частина мови.

2.     Дієприслівник має граматичні ознаки дієслова і прислівника.

3.     У реченні виступає будь-яким членом.

4.     Разом із залежними словами утворює дієприслівниковий зворот.

5.     Дієприслівники мають вид.

6.     Не з дієприслівниками завжди пишеться окремо.

7.     На письмі дієприслівниковий зворот виділяється комами в залежності від положення в реченні.

8.     Дієприслівник вказує на додаткову дію або стан.

9.     Одиничний дієприслівник завжди виділяється комою

10.      У дієприслівника закінчення не змінюється.

11.      Дієприслівники утворюються від дієслів.

12.    Слово «знаючі» - дієприслівник.

 

ІІ. Мотивація навчальної діяльності школярів.

Повідомлення теми й мети уроку.

1. Вступне слово вчителя.

Дорогі діти!
Ще один урок до нас прийшов
За розкладом сьогодні.
Отож, давайте зробимо ще крок,
Щоб знов пірнуть у мовну цю безодню.

Бо ж мову, діти, забувать не гоже,
І дієприслівник нам в цьому допоможе!


- Отже, темою сьогоднішнього уроку є  «Підсумковий урок з теми  дієприслівник».
(учні записують тему уроку в зошити.)
- Метою уроку є узагальнити набуті знання про дієприслівник. Визначити його граматичні ознаки,

правильно вживати дієприслівник в мовленні, удосконалювати орфографічну та пунктуаційну

грамотність; розвивати уяву, логічне та образне мислення; а також виховувати любов і шану

до звичаїв українського народу, його символів та оберегів.

- Діти! А що ви очікуєте від сьогоднішнього уроку?
(Діти висловлюють очікувані результати).

 

ІІІ. Систематизація й узагальнення вивченого

1. Гра «Згадай літературу»

Кожна група отримує картки з завданнями. Учні зачитують вголос уривок з вірша. (Потрібно в уривок вірша вставити дієприслівник, визначити його вид, виділити суфікс і назвати вірш, з якого взято уривок та автора).

1. І ми, жартуючи, погнали

чужі ягнята до води.

(Т. Г. Шевченко «Мені тринадцятий минало»)

2. Плугатарі з плугами йдуть,

Співють, ідучи, дівчата,

А матері вечерять ждуть

(Т. Шевченко «Садок вишневий коло хати»)

3. Не так тая Україна,

Як та стара мати,

Заплакала Морозиха,

Та стоячи біля хати

(Історична пісня «Ой Морозе, Морозенку»)

4. Мене там мати повивала

І, повиваючи, співала,

Свою нудьгу переливала

В свою дитину…

(Т. Шевченко «Якби ви знали, паничі»)

5.Там батько, плачучи з дітьми

(А ми малі були і голі),

Не витерпів лихої долі,

Умер на панщині

(Т. Шевченко «Якби ви знали, паничі»)

6.Я йду, іду –

Зворушений.

Когось все жду – співаючи.

Співаючи - кохаючи

Під тихий шепіт трав голублячий

(П. Г. Тичина «Гаї шумлять»)

7. Поклони тяжкії б’ючи,

Пречистій ставила, молила,

Щоб доля добрая любила

Її дитину…..

(Т. Шевченко «І виріс я на чужині»)

8. І я, заплакавши, назад

Поїхав знову на чужину…

(Т. Шевченко «І виріс я на чужині»)

2. Розподільний диктант

 Запишіть дієприслівники у два стовпчики: а) ті, що пи­шуться з не окремо;

б) ті, що пишуться з не разом.

(Не)навидячи, (не)навчившись, (не)хтуючи, (не)аплодуючи, (не)обминаючи, (не)дбаючи,

(не)наївшись, (не)волячи, (не)ізолювавши, (не)маршируючи, (не)малюючи, (не)інтригуючи,

(не)сходячи, (не)зчувшись, (не)рвуючи, (не)цінуючи, (не)іскрячись.

Якщо ви правильно виконали завдання, з перших букв записаних дієприслівників, що

пишуться з не окремо, скла­деться початок прислів'я: «На однім місці/ камінь мохом обростає».

3. Вправа з ключем

Від поданих дієслів утворіть дієприслівники недоконаного виду і запишіть у дві колонки:

1) із суфіксом –учи ( – ючи); 2) із суфіксом –ачи ( – ячи).

Вносити, свистати, белькотіти, свистіти, іти, палахкотати, клекотати, лізти, ойкати, одужувати,

місити, здоровити, волочити, туркотати, очікувати, смалити, ліпити, сипати.

Ключ. З других букв має скластися закінчення виразу О.Підсухи (чотири слова) "Щастя – не знати

спокою, в далі йдучи невідомі”.

4. Вправа «Конструювання»

Спишіть, замінюючи взяті в дужки дієслова дієприслівниками. Поставте, де треба, коми.

1. Андрійко село оббіжить, вернеться червоний (сміятися, пустувати). 2. А Василько буде

хоч ціленьку ніч ту довгу зі мною сидіти, мене (слухати) та мені у вічі пильненько (дивитися).

3. Було як місяць у віконечко засвітить, Василько дивиться, очей не (зводить) (3 творів Марка Вовчка).

4. Часом Остап зупинявся (прислухатися, придивлятися) (М.Коцюбинський).

5. Вправа «Коректор»

Перебудувати речення, вдосконаливши їх та уникаючи помилок.

1.Столітній дуб зацікавив хлопців, перебуваючи на екскурсії.

2. Повертаючись додому у нас був чудовий настрій.

3. Якось шукаючи фіалок, нас застала ніч.

4. Завжди посміхавшись, він виглядить добре.

6. Лінгвістичне спостереження. (Мультимедійна дошка)

  Завдання: Прочитати виразно текст, визначити тему,знайти заголовок; виписати дієприслівники,

визначити вид, час.

 Верба – одне з найулюбленіших у народі дерев.

Здавна вона супроводжує людські поселення й оселі. Верби над ставом – традиційна прикмета

українського села. Древні слов'яни вважали вербу священним деревом, думаючи, що  вона

уособлювала бога Сонця – Ярему, що дав людям вогонь. Верба – символ родинного вогнища.

Навколо дерева водили молоду пару, співаючи обрядові  пісні.  Під вербами молодь призначала побачення, освідчуючись у коханні.
      Тиждень перед Великоднем називається вербним. У Вербну неділю вербу освячують у церкві,

а потім несуть її додому і б'ють нею хатніх, промовляючи:  «Не я б'ю, верба б'є, віднині за тиждень

 буде в нас Великдень. Будь веселий, як верба, а здоровий, як вода,  а багатий, як земля».
  7. Бесіда за змістом тексту «Метод ПРЕС»

    Висловити свою точку зору до того, що верба – символ України,

використовуючи дієприслівники. (Оцінка – 2 бала за обґрунтовану відповідь)

8. Виконати тестові завдання до теми «Дієприслівник»

1. Усі слова є дієприслівниками в рядку:

А читаючий, співаючи, несучи;              В читати, опалий, опадаючи;

Б пишучи, ховаючись, робивши;            Г будуючи, вибілений, співаючі.

2. Усі дієприслівники мають недоконаний вид у рядку:

А опадаючи, дивуючись, лукавлячи;        В чіпляючи, гуркотячи, зробивши;

Б зітхаючи, прочитавши, з’їхавши;          Г бавлячись, пишучи, прийшовши.

3. Укажіть дієприслівник, у якому правильно виділено суфікс:

А викона-вши;              В керю-чи;

Б по-ївши;                     Г здолав-ши.

4. Усі дієприслівники з часткою не пишуться окремо в рядку:

А (не)діючи, (не)сумуючи, (не)дочуваючи;

Б (не)почувши, (не)слухаючи, (не)знаючи;

В (не)сказавши, (не)люблячи, (не)волячи;

Г (не)хтуючи, (не)взявши, (не)зважаючи.

5. Дієприслівники недоконаного виду утворюються за допомогою суфіксів:

А -анн, -янн;                  В -учи, -ючи;

Б -ши, -вши;                  Г -ач, -яч.

6. Одиничний дієприслівник не виділяється комами в реченні (розділові знаки опущено):

А Жевріючи поволі розгорталась над обрієм лимонна смужка ранкової зорі.

Б А сонце заховавшись потім зійшло. (Б. Олійник)

В Ходили між рядами пригинаючись. (О. Гончар )

Г Антін заснув не погасивши світла. (М. Коцюбинський)

7. Установіть відповідність між дієприслівниками та їх видами.

1 доконаний вид             А люблячі

2 недоконаний вид         Б сказавши

                                         В купаючись

8. Познач рядок, у якому всі слова є дієприслівниками.

А стиснувши, обраний, продовжуючи;         В струшена, полагодивши, помилився;

Б сивіючи, звернувшись, скосивши;             Г поспівчувавши, котиться, небачений.

9. Познач речення з дієприслівниковим зворотом.

А Він стояв на городі, врісши по коліна в землю. (Б. Харчун)

Б  Батько хотів усміхнутися, ворухнув губами, але раптом спохмурнів.

В Утомлені довгим переходом, подорожні влаштували привал.

Г Ясна річ, довгий і спокійний відпочинок дозволив повністю відновити сили.

10. Познач рядок, у якому не з дієприслівником треба писати разом.

А (не)навидячи за зраду;                В (не)помилившись ні разу;

Б (не)ступивши й кроку;                Г (не)зізнавшись у злочині.

ІV. Підсумок уроку. Оцінювання.

Закінчи фразу «Найбільше мені сподобалась вправа…»

V.  Домашнє завдання, інструктаж щодо його виконання

1). Вивчити теоретичний матеріал в підручнику , виконати вправу (письмово),

виконати тестові завдання.

2). Підготуватися до контрольної роботи з теми «Дієприслівник».

Категорія: Розробки уроків | Додав: Nataliya_Tsovma (02/01/2016)
Переглядів: 1158 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
avatar